planowany odstrzał dzików w Polsce
fot. Fotolia

Chociaż afrykański pomór świń nie jest chorobą, która nie zagraża życiu i zdrowiu ludzi, jej dalsze rozprzestrzenianie się może powodować ogromne straty ekonomiczne dla gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej.

Zanim zidentyfikowane zostały pierwsze przypadki zachorowań wśród trzody chlewnej, wirus pojawił się wcześniej wśród populacji dzików ? było to w lutym 2014 roku. Dotychczas potwierdzono już 3376 oficjalnych zachorowań na ASF wśród dzików, w różnych regionach Polski wschodniej.

Główny Lekarz Weterynarii w oficjalnym oświadczeniu przypomniał, że dziki są głównym rezerwuarem wirusa ASF w środowisku, a rozprzestrzenianie się choroby powoduje spustoszenie w rodzimych hodowlach świń oraz ogranicza eksport mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych z Polski. Z powodu choroby afrykańskiego pomoru świń, Polska nie może eksportować mięsa do takich krajów jak Rosja, Chiny, Białoruś, Japonia, Kora Południowa, Tajwan, Tajlandia, Filipiny, Ekwador, czy Uzbekistan.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że prowadzenie odstrzału w formie polowań skoordynowanych (zintensyfikowanie odstrzału dzików zarówno w ramach łowieckich planów gospodarczych, jak i w ramach odstrzału sanitarnego) jest jednym z elementów zwalczania ASF u dzików, realizowanym obok innych działań obejmujących m.in. usuwanie zwłok padłych dzików, przestrzeganie zasad bioasekuracji przez producentów świń i myśliwych, regulacja wielkości populacji dzików w ramach polowań indywidualnych.

Według Głównego Lekarza Weterynarii istnieje konieczność wprowadzenia intensywnych polowań zbiorowych na dziki, ponieważ:

? dziki są głównym rezerwuarem wirusa ASF w środowisku

? teren występowania ASF wśród dzików obejmuje obecnie 347 gmin, a obowiązujące restrykcje nie dotyczą tylko dzików i mięsa z nich uzyskiwanego, ale również świń i mięsa pochodzącego od świń, co wiąże się ograniczeniem polskiego eksportu do państw trzecich.

GLW