dziki
fot. Fotolia

Władze Brandenburgii i Saksonii budują ogrodzenia wzdłuż granicy z Polską, mające na celu zapobieganie migracji dzików. Czy ogrodzenia faktycznie są w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń? Komisja Europejska nie jest przekonana.

Na mocy ustaleń Polski i Niemiec, planowana jest także budowa ogrodzenia po polskiej stronie granicy, a Niemcy są skłonni wesprzeć Polskę w tych działaniach.

W styczniu na terytorium zachodniej Polski planowane były intensywne odstrzały dzików. Niemcy chcieliby wykluczyć z polowań pas o szerokości 15 km bezpośrednio przy niemieckiej granicy i utworzyć w nim białą strefę, która była wyłączona z obszaru polowań.

Komisja Europejska sceptycznie spogląda jednak w kierunku zintensyfikowanych odstrzałów dzików w Polsce. Zdaniem ekspertów, odstrzały mogą przyśpieszyć rozprzestrzenianie się ASF, ponieważ zwierzęta będą przemieszczać się szybciej. Dodatkowo uważa się, że powstałe ogrodzenia mogą z biegiem czasu okazać się niewystarczające.

Źródło: www.agrarheute.com