ferma świń
fot. Fotolia

Afrykański pomór świń nadal rozprzestrzenia się w Indonezji, podczas gdy sytuacja w Chinach wydaje się być unormowana. 

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w prowincji Sumatra Północna. Do tej pory przypadki choroby zgłosiło 18 okręgów prowincji, co doprowadziło do upadku lub uśpienia blisko 30 tys. świń.

Ponadto nowe przypadki ASF w populacji dzików potwierdzono w Korei Południowej. Wszystkie 58 przypadków miało miejsce w pobliżu granicy z Koreą Północną.

Według Ministerstwa Rolnictwa Wietnamu, sytuacja związana z wirusem ASF ulega poprawie. Szczyt epidemii miał miejsce w maju, kiedy 1,3 mln zwierząt zostało zabitych z powodu choroby. W listopadzie 2019 roku było to tylko 40 tys. świń. Szacuje się, że sektor trzody chlewnej w Wietnamie będzie mógł zacząć normalizować się w lutym-marcu.

Walka z ASF również przynosi skutek w Chinach, które poinformowały Światową Organizację Zdrowia Zwierząt – OIE, że sytuacja w prowincjach Gansu, Guangxi, Hubei i Ningxia została rozwiązana. Ostatnie oficjalnie potwierdzone przypadki w tych regionach miały miejsce w okresie od lipca do połowy października 2019 roku. Według raportu chińskiego ministerstwa, produkcja trzody chlewnej powoli wraca do normy. Świadczy o tym wzrost pogłowia loch o 2,2 w grudniu 2019 roku.

Źródło: www.agrarheute.com