Amazone D4
fot. Amazone

Niemiecki producent maszyn rolniczych i komunalnych ? firma Amazone sprzedała już ponad 250 tys. siewników, od kiedy w 1947 roku rozpoczęła się ich produkcja. Chociaż na przestrzeni lat niemiecka firma wprowadziła wiele ciekawych rozwiązań, niektóre z nich były ważnymi krokami w stronę dalszego rozwoju.

Pierwszy siewnik wyprodukowany przez Amazone to model D1 o szerokości roboczej wynoszącej 2 m. Model ten wypracował swoją markę między innymi przez fakt, że wyposażony był w innowacyjne koło wysiewające Elite, które dawało możliwość wysiewu zarówno ziarna normalnego, jak i drobnego. W związku z tym, że w siewniku nie trzeba było wymieniać kół wysiewających, zrewolucjonizował on wysiew poplonów.

Niespełna 20 lat później w 1966 roku, Amazone wykonał kolejny ważny krok w swojej historii, decydując się na połączenie siewnika D4 z broną wahadłową RE, wprowadzając dzięki temu na rynek aktywny agregat uprawowo-siewny. Ważnym wydarzeniem było także wprowadzenie w 1972 roku siewnika Amazone D7, który stał się jednym z najlepiej sprzedających się siewników wszechczasów. Kolejnym ważnym punktem w historii Amazone było 1988 rok i pojawienie się pierwszego wału oponowego jako alternatywy dla wałów metalowych, prętowych i zębatych, który został zoptymalizowany 10 lat później wynalezieniu wału pierścieniowego.

Od 1995 roku Amazone poszerzyło swoją ofertę siewników o siewniki pneumatyczne, które na przestrzeni lat były systematycznie rozbudowywane, co przyczyniło się produkcji siewnika Amazone Centaya.

W odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie ma wydajniejsze agregaty uprawowo-siewne i narzędzia do biernej uprawy gleby, w 2001 roku wprowadzono pneumatyczny siewnik wielkopowierzchniowy Amazone Cirrus z biernie pracującymi narzędziami w szerokościach roboczych od 3 m do 6 m.

Niezwykle istotne okazało się także wprowadzenie siewnika Amazone NT do siewu bezpośredniego oraz jego następny ? Amazone Primera DMC do siewu w mulcz, siewu bezpośredniego oraz siewu rzędowego.

W ostatniej dekadzie na rynku pojawiły się także siewniki z redlicami zębowymi ? Amazone Cayena i Amazone Condor, dzięki czemu firma Amazone ma w swojej ofercie siewniki w szerokościach roboczych od 2,5 do 15 m, które przeznaczone są do pracy na różnych rodzajach gleb oraz w małych, średnich i dużych gospodarstwach rolnych.

Amazone