ferma świń
fot. Fotolia

Naukowcy z Silver Lake Research Corporation opracowali PenCheck ? jedyny szybki, dostępny na rynku test na występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń z dokładnością powyżej 95 procent.

Jak twierdzą pomysłodawcy, PenCheck daje możliwość rozpoznania wirusa ASF w zaledwie 20 minut. Afrykański pomór świń zabił dotychczas dziesiątki milionów świń w Azji i Europie, co ma ogromny i kosztowny wpływ na światowy rynek mięsa.

Gdy wirus zaczął się rozprzestrzeniać, naukowcy z Silver Lake Research Corporation natychmiast przystąpili do pracy nad opracowaniem łatwego w użyciu testu.

Zadziwiające jest to, jak szybko można przeprowadzić test, taki jak PenCheck. Myślę, że pomoże nam to uratować miliony świń na całym świecie. Chcieliśmy maksymalnie ułatwić testowanie i usuwanie zainfekowanych zwierząt, aby zapobiec dalszym szkodom ? powiedział Erik Serrao, wiceprezes ds. sprzedaży i rozwoju biznesu w Silver Lake Research Corporation.

Dr Jürgen Richt z Kansas State University, przeprowadził niezależne badanie walidacji klinicznej w celu ustalenia dokładności PenCheck. Czułość testu wynosiła 95,5%, a swoistość 99,3%. W testach wrażliwości PenCheck poprawnie zidentyfikował 21 z 22 świń z umiarkowanymi i ciężkimi objawami afrykańskiego pomoru świń. W testach specyficzności PenCheck okazał się bardzo niezawodny. U 144 świń bez wcześniejszych objawów, PenCheck poprawnie ustalił, że 143 świnie nie były nosicielami ASF.

Testy PenCheck zaczynają trafiać już do sprzedaży.

Źródło: www.thepigsite.com