Jan Krzysztof Ardanowski spotkanie z lekarzami weterynarii
fot. MRiRW

Afrykański pomór świń w ostatnim okresie intensywnie rozprzestrzenia się po terytorium Polski, w efekcie czego kolejne gospodarstwa zmuszone są do zaprzestania hodowli trzody chlewnej.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski podczas poniedziałkowego spotkania z wojewódzkimi lekarzami weterynarii poruszył rolę Inspekcji Weterynaryjnej w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności oraz temat działań w zakresie eliminacji afrykańskiego pomoru świń.

? Bez lekarzy weterynarii nie jesteśmy w stanie rozwijać polskiego rolnictwa. Sprawne funkcjonowanie Inspekcji weterynaryjnej to jedno z najważniejszych zadań państwa ? powiedział szef resortu rolnictwa, odnosząc się również do planowanych podwyżek dla pracownikow Inspekcji Weterynaryjnej.

? Podwyżka ma charakter stał i od przyszłego roku wchodzi do ustawy budżetowej. W przyszłym roku będą też dodatkowo podwyżki ponad 6% podobnie, jak dla innych służb ? dodał minister Ardanowski.

? Chociaż ognisk afrykańskiego pomoru świń jest mniej niż w ubiegłym roku, sytuacja napawa niepokojem. W Polsce populacja dzików wciąż jest za duża.  ubiegłym roku w kluczowych województwach odstrzały sanitarne zostały zrealizowane na poziomie 55%. Podejmowane są działania mające na celu ich intensyfikacje, ale to budzi  protesty organizacji ekologicznych. Nie rozumiem tego, ponieważ my rolnicy żyjemy w symbiozie z przyrodą, a ja nie jestem żadnym barbarzyńcą. Jeżeli ktoś uważa inaczej, powinien zobaczyć jak wygląda likwidacja ogniska afrykańskiego pomoru świń, kiedy giną ciężarne lochy ? powiedział Ardanowski.

MRiRW