Minister Jan Krzysztof Ardanowski
fot. Jan Krzysztof Ardanowski - strona oficjalna

Wybuch epidemii afrykańskiego pomoru świń na zachodzie Polski sprawił, że obawy o przyszłość polskiej hodowli trzody chlewnej są większe niż kiedykolwiek wcześniej.

Region zachodni, a przede wszystkim województwo wielkopolskie uznawane jest za zagłębie produkcji trzody chlewnej w Polsce, a rozprzestrzenienie się wirusa w tym regionie, może doprowadzić do upadku ogromnej liczby gospodarstw rolnych.

Szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z Sekretariatem Rolnictwa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność opowiedział jak przebiega aktualnie walka z wirusem i jakie problemy pojawiają się w związku z jego eliminacją.

– Można powiedzieć, że udało nam się opanować rozprzestrzeniania wirusa afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach. Nie ma natomiast poprawy jeżeli chodzi o redukcję populacji dzików, która bardzo szybko się rozrasta – powiedział szef resortu rolnictwa.

– Rolnictwo czeka reforma, która poprawi efektywność działania nie tylko w walce z ASF. Dotyczyć to będzie samego ministerstwa oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa – dodał Ardanowski, zwracając uwagę, że na dzień dzisiejszy nie ma żadnych możliwości zobligowania myśliwych do polowań. Dodatkowo minister zwrócił uwagę, że przeprowadzanie polowań coraz częściej uniemożliwiają protesty ekologów.

MRiRW

Od zawsze związany z rolnictwem. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku ekonomia, specjalizujący się w zakresie ekonomiki gospodarki żywnościowej.