wirus asf wietnam
fot. Fotolia

Chociaż Hiszpania jest obecnie jednym z największych producentów trzody chlewnej w Europie, wielu rolników wciąż pamięta czasy, kiedy kraj ten zmagał się z wirusem afrykańskiego pomoru świń.

ASF pojawił się na terytorium na terytorium Hiszpanii w 1960 roku, a walka z jego eliminacją trwała przez 35 lat. Aktualnie Hiszpania jest krajem wolnym od afrykańskiego pomoru świń, jednak w ostatnim czasie pojawiły się spekulacje o możliwym powrocie wirusa na półwysep Iberyjski.

9 października dyrektor Macedońskiej Agencji ds. Żywności i Weterynarii, Zoran Atanasov poinformował, że wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty w transporcie mrożonej wieprzowiny z Hiszpanii, która uznawana jest za kraj wolny od choroby.

Chociaż doniesienia z Macedonii wywołały pewny niepokój w Hiszpanii, okazały się nieprawdziwe. Hiszpański Departament Rolnictwa poinformował, że wyniki badań przeprowadzonych przez laboratorium referencyjne Unii Europejskiej (CISA-INIA) na obecność ASF okazały się negatywne.

Ponadto hiszpańskie służby weterynaryjne pobrały próbki od świń z gospodarstw, z których pochodziła wieprzowina i nie stwierdziły żadnych objawów klinicznych ani śmiertelności, które mogłaby wynikać z ASF.

Spanish Department of Agriculture