żywienie świń
fot. Fotolia

13 września w mediach pojawiła się informacja o rozpoznaniu pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Belgii.

Zwierzęta zarażone wirusem znaleziono w prowincji Luksemburg w południowo-wschoniej części kraju. Wraz z rozpoznaniem choroby, belgijskie władze natychmiast uruchomiły procedury awaryjne mające na celu uniknięcie dalszego rozprzestrzeniania się choroby, a kraje sąsiadujące wdrożyły własne procedury zapobiegawcze.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami National Pig Association (NPA), całkowita liczba potwierdzonych przypadków ASF wśród populacji dzików na terytorium Belgii wzrosła do 10, a wszystkie zostały zidentyfikowane na tym samym obszarze geograficznym co dwa pierwsze. Szacuje się, że niebawem powinno zostać potwierdzonych więcej przypadków choroby, ponieważ populacja dzików w prowincji Luksemburg charakteryzuje się dużą liczebnością.

W wyniku wybuchu choroby, szczegółowym badaniom poddano 60 komercyjnych hodowli trzody chlewnej położonej w pobliżu wybuchu epidemii. Chociaż w żadnym gospodarstwie nie potwierdzono ogniska choroby, NPA donosi, że belgijskie władze planują ubój około 4150 świń utrzymywanych w okolicznych gospodarstwach.

? Z powodu dużej populacji dzików, istnieje prawdopodobieństwo, że wirus prędzej czy później przeniknie do sektora trzody chlewnej, a konsekwencje tego mogą być niewyobrażalne ? powiedział belgijski minister rolnictwa, Denis Ducarme

Chociaż wirus nie pojawił się jeszcze w żadnym gospodarstwie utrzymującym świnie, Belgia odczuwa już ekonomiczne skutki ASF. Dotychczas 13 krajów zakazało teraz eksportu belgijskiej wieprzowiny, a są to Korea Południowa, Chiny Tajwan, Białoruś, Meksyk, Filipiny, Japonia, RPA, Serbia, Singapur, Urugwaj, Australia i Malezja.

NPA poinformowało, że ??w wyniku częściowego ograniczenia handlu, ceny trzody chlewnej w Belgii zostały skorygowane w dół. Belgijskie tuczniki, które normalnie zostałyby poddane ubojowi w Holandii, będą przynajmniej przez pewien czas poddawane ubojowi w Belgii.

W Belgii cały czas trwa również kampania przeciwko marnowaniu i wyrzucaniu żywności oraz informowanie rolników, jak i pozostałego społeczeństwa w zakresie właściwego usuwania odpadów. Informacja o rozprzestrzenianiu się ASF przekazywana jest również kierowcom ciężarówek ze wszystkich sektorów gospodarki ? nie tylko przewoźnikom żywego inwentarza.

NPA