tucznik
fot. Fotolia

Brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa, Zwierząt Gospodarskich i Dostaw (MAPA) zabroniło stosowania trzech stymulatorów wzrostu w produkcji trzody chlewnej. W związku z nowymi przepisami, z pasz wycofana zostanie tylozyna, tiamulina i linkomycyna.

? Sektor trzody chlewnej w Brazylii jest już gotowy na taki krok, dlatego nie widzimy w tym wielkiego problemu. Nasz przemysł opracował kilka inicjatyw, aby zachęcić rolników do znalezienia alternatywnych rozwiązań i poprawy bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach rolnych ? powiedział Charli Ludtke, dyrektor techniczny Brazylijskiego Stowarzyszenia Produkcji Trzody Chlewnej (ABCS).

Głównym powodem wycofania powyższych substancji jest sklasyfikowanie ich jako mające ogromne znaczenie dla medycyny człowieka. Niemniej, środki w których się znajdują, wciąż będą dozwolone do celów terapeutycznych.

Brazylijski sektor trzody chlewnej znajduje się obecnie w rozkwicie i chce być zgodny z polityką wspieraną przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE), Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Rolnictwa (FAO) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Zakaz stosowania powyższych substancji zacznie obowiązywać od 21 lutego.

Źródło: www.pigprogress.net