Strona główna Wiadomości rolnicze Ceny rolnicze Brexit może doprowadzić do ogromnego kryzysu mleczarskiego

Brexit może doprowadzić do ogromnego kryzysu mleczarskiego

0
Mleczarstwo
fot. Fotolia

Eksperci ostrzegają, że wszelkie ograniczenia handlowe wynikające z opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, mogą doprowadzić do ogromnego kryzysu mleczarskiego w Europie.

Europejskie Stowarzyszenie Mleczarstwa (EDA) twierdzi, że Brexit może spowodować zakłócenia w łańcuchach dostaw surowca, co będzie skutkować wzrostem cen i ograniczeniami w wyborze produktów mleczarskich, co może zmusić konsumentów do poszukiwania tańszych i mniej wartościowych alternatyw.

W ciągu ostatnich 10 lat Wielka Brytania z eksportera stała się importerem produktów mleczarskich. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza, że tysiące ton unijnego surowca będzie musiało znaleźć nowe rynki zbytu, podczas gdy produkcja na Wyspach Brytyjskich będzie musiała zostać zwiększona w celu zrównoważenia importu.

? Zakaz importu produktów mleczarskich do Rosji w 2014 roku wywołał kryzys w europejskim sektorze mleczarskim ? twierdzi EDA.

? Konieczne było wprowadzenie istotnych i szybkich zmian dotyczących wywozu dużych ilości mleka i przetworów mlecznych poprzez znalezienie i odblokowanie nowych rynków.

? W porównaniu z rosyjskim zakazem importu, Brexit może stworzyć zupełnie nową skalę kryzysu mlecznego. Ilość masła sprzedawanego przez 27 państw Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii jest trzykrotnie wyższa niż eksport masła z 28 pastw Unii Europejskiej do Rosji.

? W przypadku sera, wywóz z  27 państw Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii jest dwukrotnie większy od wolumenów, które były sprzedawane do Rosji. To tylko kilka drobnych przykładów.

Europejskie Stowarzyszenie Mleczarstwa twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem dla branży byłoby, gdyby Wielka Brytania była połączona z państwami EU umową wolnego handlu, co ułatwiłoby to swobodny przepływ mleka i przetworów mlecznych.

? W momencie, kiedy trwają dyskusje o przyszłych relacjach pomiędzy Wielką Brytanią i UE, wzywamy decydentów po obu stronach Kanału La Manche, aby uwzględnili nasze spostrzeżenia i dołożenia wszelkich starań, aby nie zaszkodzić naszej branży i konsumentom, którym służymy. Nie rozlewaj mleka ?  oświadczyło Europejskie Stowarzyszenie Mleczarstwa.

EDA