fot. Fotolia

Po ostatnich tygodniach stabilizacji na niemieckim rynku wieprzowiny, cena tuczników po raz kolejny uległa obniżce. Tak tanich świń za zachodnią granicą nie było od początku 2018 roku.

Dotychczas wszystko wskazywało na to, że rynek wieprzowiny wszedł w fazę stabilizacji. Podaż surowca bilansowała się z potrzebami ze strony zakładów przetwórczych i można było mieć nadzieje, że sytuacja nie ulegnie pogorszeniu.

Tymczasem Zrzeszenie Stowarzyszeń Producentów Zwierząt Gospodarskich i Mięsa (VEZG) dość niespodziewanie zdecydowało się na korektę cen o 4 eurocenty i przynajmniej przez najbliższy tydzień obowiązująca stawka wynosić będzie 1,36 euro za kilogram świń w klasie wbc.

Polski rynek wieprzowiny jest mocno powiązany z rynkiem niemieckim, dlatego należy spodziewać się, że spadki cen w Niemczech znajdą swoje odzwierciedlenie także w krajowych skupach.

W analogicznym okresie ubiegłego roku, tuczniki na rynku niemieckim kosztowały 1,50 euro/kg wbc, co przekłada się na spadek produkcji wieprzowiny w Niemczech, o którym pisaliśmy przed paroma dniami.

Pierwsze objawy kryzysu na niemieckim rynku wieprzowiny

VEZG