trzoda chlewna
fot. Fotolia

Afrykański pomór świń po raz pierwszy został zidentyfikowany na terytorium Chin w sierpniu 2018 roku. Od tego czasu chińskie pogłowie trzody chlewnej zmniejszyło się o około jedną trzecią, windując ceny wieprzowiny do rekordowych poziomów.

W Chinach trwa walka o odbudowę rodzimej produkcji, a chiński rząd poinformował w środę, że przyspieszy dystrybucję dopłat dla rolników, których świnie zostały ubite z powodu choroby afrykańskiego pomoru świń.

Na mocy obowiązujących przepisów, chińscy rolnicy mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 1200 juanów (około 640 zł) za każdą zabitą świnię z powodu afrykańskiego pomoru świń. Chińskie władze zapowiedziały także, że chcą podjąć również inne środki w celu wsparcia ważnych obszarów chowu świń i gospodarstw, aby pomóc w odzyskaniu krajowej produkcji.

Dotyczy to natychmiastowego zniesienie lokalnych przepisów uniemożliwiających hodowli świń, także dodanie żywych zwierząt i mrożonej wieprzowiny do wykazu świeżych produktów, które zwolnione są z opłat za przejazd autostradami.

TPS