maciora z prosiętami
fot. Fotolia

Stado loch hodowlanych w Chinach ponownie wzrasta. Czy to początek wielkiego sukcesu Chińczyków w walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF)? 

Jest to pierwszy wzrost populacji loch w Państwie Środka od 19 miesięcy ? wynika z raportu przedstawionego przez chińskie władze. Pogłowie trzody chlewnej w dużych gospodarstwach wzrosło w ostatnim czasie w Chinach o 5%.

Eksperci uważają jednak, że wraz z ponownym wzrostem produkcji, wzrośnie również ryzyko nawrotu epidemii ASF. Według oficjalnych danych przekazanych przez Chiny, pogłowie loch hodowlanych wzrosły w październiku o 0,6% i jest to pierwszy wzrost od kwietnia 2018 roku. Oczekuje się zatem, że produkcja świń w Chinach może wkrótce wzrosnąć po niszczycielskim działaniu wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Epidemia ASF zredukowała populację świń w Chinach o ponad 40%, co wywołało dramatyczny wzrost cen wieprzowiny i inflację żywności w Chinach. W październiku populacja trzody chlewnej spadła zaledwie o 0,6%, podczas gdy we wrześniu było to 3%.

We wrześniu chińska populacja świń była (według oficjalnych danych) o co najmniej 41% mniejsza niż w analogicznym okresie roku 2018. Spekuluje się jednak, że dane przekazywane przez chińskie ministerstwo są zaniżone, a rzeczywisty spadek wynosi około 175 milionów (!!!) w porównaniu z rokiem poprzednim.

Mówi się, że celem Chin jest zwiększenie produkcji trzody chlewnej do 80% normalnego poziomu do końca 2020 roku.

Agrarheute