żywienie świń
fot. Fotolia

Chińskie badanie może dać nowe spojrzenie na walkę z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Chińscy naukowcy twierdzą bowiem, że udało im się odszyfrować strukturę wirusa ASF.

Naukowcy w Chinach podobno odszyfrowali strukturę wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jak donosi Chińska Akademia Nauk (CAS), przeprowadzone badanie stanowi solidną podstawę do opracowania skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko śmiertelnej chorobie zwierząt.

Według chińskich naukowców ujawnienie struktury wirusa jest ważnym i podstawowym badaniem mającym na celu uzyskanie wglądu w mechanizmy infekcji, zakaźności oraz immunologii wirusa ASF i może okazać się kluczowe w opracowaniu skutecznej szczepionki.

Naukowcom udało się wyizolować szczep wirusa ASF i rozszyfrować jego strukturę. Wirus afrykańskiego pomoru świń składa się z pięciu warstw: błony zewnętrznej, kapsułki (kapsydu), dwuwarstwowej błony wewnętrznej, powłoki rdzenia i wreszcie samego genomu. Taka struktura jest bardzo rzadka i skomplikowana.

Ponadto wirus składa się z 30 000 białek i jest ogromny. Jego średnica wynosi 260 nanometrów, co oznacza, że jest 10 razy większy niż wirus zapalenia wątroby typu A. Naukowcy twierdzą, że udało im się również odszyfrować struktury (epitopy), przeciwko którym powstają przeciwciała lub komórki T w ramach odpowiedzi immunologicznej, co jest ważną kwestią służąca do opracowania szczepionki.

Obecne badania są pierwszym krokiem na długiej drodze do walki z ASF. Następnie naukowcy chcą przeanalizować strukturę skorupy rdzenia i zbadać, w jaki sposób wirus ukorzenia się w ciele świni.

Agrarheute