trzoda chlewna
fot. Krzysztof Przepióra

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało w środę o wprowadzeniu zakazu karmienia świń odpadami kuchennymi.

Oświadczenie chińskiego ministerstwa rolnictwa ma związek z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Od początku sierpnia, w Chinach potwierdzono już 40 ognisk ASF w gospodarstwach zajmujących się hodowlą świń.

Chociaż nie udało się jeszcze określić w jaki sposób choroba przedostała się na terytorium ?Państwa Środka?, zdaniem chińskich władz 62% z pierwszych 21 ognisk ASF miało związek z karmieniem świń odpadami żywnościowymi.

? Epidemie te miały miejsce przede wszystkim na obszarach miejsko-wiejskich w prowincji Anhui ? brzmi fragment oświadczenia chińskiego resortu. Anhui to wschodnia prowincja, której stolica Hefei znajduje się około 415 km (258 mil) na zachód od Szanghaju.

? Po tym jak prowincje, gdzie pojawiła się epidemia oraz sąsiednie prowincje całkowicie zakazały karmienia świń odpadami kuchennymi, ilość przypadków ASF znacznie się zmniejszyła, co w pełni dowodzi, jak ważne jest całkowite zakazanie karmienia odpadami kuchennymi ? napisano w oświadczeniu.

Odpady kuchenne lub zlewki są szeroko stosowane w Chinach do żywienia świń, w szczególności w małych gospodarstwach.

Chińskie ministerstwo zapowiedziało również, że stworzy odrębny system rejestracji dla pojazdów przewożących żywe świnie, drób i inne zwierzęta gospodarskie, tak aby przynajmniej kontrolować rozprzestrzenianie się choroby.

Według chińskich władz, transport żywych świń na dużą odległość również był jednym z głównych źródeł przenoszenia afrykańskiego pomoru świń.

Chińskie władze chcą także, aby ubój był prowadzony bliżej gospodarstw. Mięso ma być natomiast transportowane dalej z wykorzystaniem transportu chłodniczego.

TPS