chwościk buraczany
fot. Krzysztof Przepióra

Chociaż już na początku lipca w plantacjach buraka cukrowego widoczne były objawy występowania chwościka buraczanego, plantatorzy w dalszym ciągu muszą mieć się na baczności.

Pomimo wykonania zabiegów fungicydowych, w wielu plantacjach na terenie całego kraju ? zwłaszcza na Kujawach, województwie dolnośląskim oraz zachodnich regionach Polski, zauważalny jest nawrót choroby, która może doprowadzić do ogromnych strat w plonie korzeni oraz spadku zawartości cukru.

Nawrót choroby może być szczególnie niebezpieczny dla plantacji buraka cukrowego, które będą zbierane w późniejszym terminie, ponieważ do tego czasu może ona wyrządzić sporo szkód.

Pierwszy zabieg fungicydowy na chwościka buraczanego, powinien zostać wykonany w momencie, kiedy na 5 spośród 100 analizowanych liści znajdują się okrągłe brunatne plamki. Kolejny, jeżeli objawy choroby występują na 40-50% roślin.

Ważne, aby podczas wykonywania zabiegów ochrony roślin, nie używać środków zawierających substancje czynne, które stosowane były podczas pierwszego zabiegu.

Moja Rola