prosięta pietrain
fot. Fotolia

Pojawienie się wirusa afrykańskiego pomoru świń wśród dzików na terytorium Belgii, jest pierwszym przypadkiem występowania choroby na terenie Europy Zachodniej.

Bezpośrednio po zidentyfikowaniu choroby, Belgijska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (AFSCA) oraz Ministerstwo Rolnictwa Belgii zwołały spotkanie kryzysowe podczas którego omówiono planowaną strategię działań zmierzających do likwidacji choroby.

Chociaż kroki podjęte przez Belgów dotyczą przede wszystkim populacji dzików, zaplanowana została również strategia, która ma zapobiec przeniknięciu wirusa do gospodarstw.

Belgijska Agencja Bezpieczeństwa Żywności uważa, że ASF został wykryty w bardzo szybkim czasie ze względu na dobrze wdrożony program monitoringu, a także fakt, że Belgia jest dobrze przygotowana na wypadek podobnych zdarzeń. 

Szybką reakcje Belgii w walce z chorobą doceniła europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze ? Copa-Cogeca.

? Wykrycie wirusa afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików na terytorium Belgii martwi nas wszystkich. Z drugiej jednak strony, przykład Belgii pokazuje, że istnieje zdolność do szybkiej odpowiedzi i efektywnego działania Unii Europejskiej oraz krajowych władz publicznych w zwalczaniu ASF. Wszystkie organizacje członkowskie ściśle współpracują z odpowiednimi służbami oraz zainteresowanymi stronami, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby ? uważa Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca.

Unia Europejska jest istotnym eksporterem wieprzowiny i produktów wieprzowych, dlatego Copa-Cogeca apeluje, aby międzynarodowi partnerzy handlowi zaakceptowali wszystkie ustanowione środki mające na celu powstrzymanie afrykańskiego pomoru świń, a rolnicy stosowali restrykcyjne środki bioasekuracji.

Zdaniem Copa-Cogeca władze europejskie i krajowe, muszą podjąć skuteczne i szybkie środki w celu wsparcia sektora wieprzowiny. Istotną rolę w walce z ASF mogą odegrać również obywatele wszystkich państw członkowskich oraz myśliwi, poprzez podjęcie podstawowych środków, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu afrykańskiego pomoru świń.

Copa-Cogeca