Zapewne wielu z nas widziało już w swoim życiu leżące na łąkach bale siana. To widok często spotykany w okresie letnim lub wczesno jesiennym, kiedy podczas żniw z pól zbiera się wysokie trawy. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że stworzenie tych kształtem przypominających walec brył, to w rzeczywistości zasługa pras rolniczych. Maszyny te na przestrzeni lat stały się jednymi z ważniejszych w branży rolniczej, a to z uwagi na swoją wszechstronność i funkcjonalność.
Zależnie od swoich preferencji, rolnicy decydują się na wybór różnych wariantów pras rolujących. Producenci tych maszyn dysponują szerokim asortymentem, różniącym się od siebie wydajnością, sposobem działania czy też rozmiarem formowanych rolek.
Czym z definicji jest prasa rolująca?
Mało kto lubi obszerne definicje, pisane z wykorzystaniem fachowej nomenklatury. Osobie niepowiązanej w żaden sposób z tematem, zawsze lepiej wytłumaczyć wszystko skrótowo i przy użyciu możliwie najprostszego języka. Prasa rolnicza, często nazywana również rolującą, to maszyna od lat wykorzystywana w rolnictwie do zbierania siana i słomy. Dzięki jej obecności, możemy każdego roku obserwować w pobliżu pól uprawnych ciasno zbite rolki, które w łatwy sposób udaje się rolnikom transportować i przechowywać.
Mogłoby się wydawać, że zasada działania takich sprzętów nie jest zbytnio skomplikowana. Warto jednak mieć na uwadze, że praca maszyn z tej kategorii obejmuje kilka ważnych etapów. Pierwszym z nich jest zbieranie – to właśnie poprzez ten proces rośliny trafiają do komory prasowania. Następnie cala zgromadzona wewnątrz komory słoma jest poddawana intensywnemu ściskowi, uzyskiwanemu na skutek działania siły hydraulicznej.
Czym różnią się od siebie poszczególne prasy?
Poszczególne maszyny mogą być sprzedawane z wykorzystaniem różnych części do prasy hydraulicznej. Poprzez stosowanie odmiennych konstrukcji, dostępne w asortymencie sklepów z branży rolniczej prasy mogą różnić się od siebie:
- rozmiarem rolek – niejednokrotnie możemy zauważyć, że leżące na polach bale siana są różnych gabarytów. Niektóre rodzaje pras posiadają również możliwość regulacji wymiaru bali;
- wydajnością – na podstawie wielu parametrów można wybrać maszynę zdolną przygotować określoną ilość rolek w czasie;
- funkcjonalnością – niektóre prasy posiadają również dodatkowe funkcje, takie jak chociażby automatyczne owijanie bali;
Podczas zakupu prasy warto zastanowić się, czego w ogóle oczekujemy od takiej maszyny. Ciężko znaleźć sprzęt obiektywnie najlepszy, który swoimi cechami zostawiałby konkurentów w tyle. Jeśli w ogóle taki istnieje, to z pewnością nie należy do najtańszych. Decyzja odnośnie wyboru powinna zostać podjęta na podstawie wielkości pola oraz ogólnego zapotrzebowania. Jeśli dysponujemy kilkoma obszarami o różnych powierzchniach, kosztem wydajności lepiej postawić na możliwość regulacji rozmiarów rolek. Kiedy natomiast zależy nam na możliwie jak najszybszym wykonywaniu pracy związanej z formowaniem bali, efektywność w kwestii doboru maszyny powinna być priorytetem.
Źródło: www.mojarola.pl