dziki
fot. Fotolia

Władze Danii podejmują dalsze kroki, aby nie dopuścić do wybuchu epidemii wirusa afrykańskiego pomoru świń. W tym celu Ministerstwo Środowiska i Żywności Królestwa Danii uruchomiło nową aplikację za pomocą której, każdy obywatel będzie mógł w łatwy sposób poinformować władze o obecności dzików.

Dzik euroazjatycki jest gatunkiem, który występuje w Danii stosunkowo rzadko. Celem monitoringu jest określenie ile konkretnie dzików jest w Danii i gdzie istnieje potrzeba zredukowania ich liczebności.

Aplikacja WildwineTip, która dostępna jest w sklepie App Store lub Google Play ma służyć także informowaniu odpowiednich służb o obecności martwych dzików na terytorium Danii.

Występowanie dzików w Danii zwiększa ryzyko wystąpienia wirusa ASF, ponieważ do zakażenia może dojść poprzez zjedzenie przez dziki resztek zainfekowanego mięsa bądź wyrobów wieprzowych, które mogą pojawić się w środowisku naturalnym. 

W 2018 roku wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się także w Belgii, a powodem jego przedostania się na terytorium tego kraju była prawdopodobnie zainfekowana żywność, która przybyła do Belgii ze wschodu. Tam została wyrzucona jako odpad na otwartej przestrzeni i zjedzona przez dzika.

Foedevarestyrelsen