fot. Fotolia

Rolnicy są grupą zawodową, która zanotowała najwyższy wzrost dochodów w 2017 roku – wynika z raportu przedstawionego przez Główny Urząd Statystyczny.

Z danych zebranych przez GUS wynika, że w porównaniu z 2016 rokiem dochody osób prowadzących gospodarstwo rolne wzrosły aż o 37% i jest to najlepszy wynik od wielu lat.

Dochody w rodzinach rolników indywidualnych wyniosły w 2017 roku 1576 złotych w przeliczeniu na jedną osobę, co oznacza wzrost aż 424 zł w porównaniu z rokiem 2016.

Według analityków wzrost dochodów rolniczych wynika przede wszystkim z korzystnej sytuacji rynkowej. Eksperci podkreślają, że w 2017 roku ceny i sprzedaż żywności rosły w szybkim tempie, co przy niezmienionych kosztach sprawiło, że zyski były większe.

Na wzrost dochodów przełożyły się także czynniki demograficzne. W 2017 roku nastąpił znaczny spadek liczby osób zatrudnionych w rolnictwie oraz pomagających członków rodzin. 

W porównaniu z 2016 rokiem, korzystniejsza stała się także sytuacja rencistów. Szacuje się, że ich dochody wzrosły o około 11%, co może wynikać z wprowadzonej w roku ubiegłym podwyżki najniższej emerytury i renty do 1000 zł.

Źródło: GUS

1 KOMENTARZ