buraki cukrowe
fot. www.mojarola.pl

Buraki cukrowe to roślina bardzo wymagająca pod względem warunków glebowych. Powinna być ona uprawiana na stanowiskach mocniejszych, które charakteryzują się fizycznie sprawną strukturą i są zasobne w składniki pokarmowe.

Aby gleba pod buraki była dobrze przygotowana, warto wprowadzić w płodozmianie stosowanie międzyplonów, które nie tylko przeciwdziałają degradacji gleby, ale poprawiają jej strukturę i wzbogacają warstwę uprawową. Ponadto poplony pozostawiają po sobie dużą ilość materii organicznej, dzięki czemu gleba zostaje wzbogacona o odpowiednią warstwę próchnicy.

Wybierając roślinę, która zostanie zasiana jako międzyplon, warto przeanalizować, jaki jest czas jej wschodów oraz potrzeby wodne w pierwszych dniach po siewie. W związku z tym, że poplony siane są zazwyczaj bezpośrednio po żniwach, roślina o wysokim zapotrzebowaniu na wodę, może mieć problem ze wschodami.

Dobrymi poplonami pod uprawę buraka cukrowego są takie rośliny jak gorczyca, facelia, słonecznik czy rzodkiew oleista, które poprawiają strukturę gleby i przyczyniają się do pobierania z gleby trudno dostępnych składników takich jak wapń, fosfor czy potas.

Poplony również zacieniają glebę, co zmniejsza proces parowania oraz ryzyko wystąpienia erozji gleby. Stosowanie międzyplonów sprzyja rozwojowi organizmów występujących w glebie, które przekształcają materię organiczną w związki próchniczne.

Moja Rola