świnie - hodowla na wolnym wybiegu
fot. Fotolia

Klasyczny pomór świń jest chorobą, z którą od września 2018 roku ponownie zmagają się japońscy producenci trzody chlewnej.

Przypomnijmy, że do niedawna klasyczny pomór świń był chorobą, która po raz ostatni pojawiła się na terytorium Japonii 1992 roku, a od 2007 roku kraj ten uznawany był za wolny od wirusa CSF (klasyczny pomór świń).

Wszystko zmieniło się na początku 2019 roku, kiedy klasyczny pomór świń pojawił się w pobliżu Seki (prefektura Gifu) w centralnej części kraju, gdzie w celu powstrzymania wirusa ubojowi poddano 7500 świń.

W celu eliminacji klasycznego pomoru świń, minister rolnictwa Japonii, Taku Eto poinformował o programie zapobiegawczego szczepienia świń. Do tej pory szczepienie świń domowych było zabronione, ale japońskie władze poinformowały, że szczegółowe wytyczne dotyczące zapobiegania tej chorobie zostały zmienione i zwróciłyhodowla się do producentów o zwiększenie produkcji szczepionek.

Do tej pory w Japonii potwierdzono 44 ogniska klasycznego pomoru świń wśród trzody chlewnej i ponad 900 przypadków CSF wśród dzików.

Przypomnijmy, że podczas gdy Japonia zmaga się z wirusem klasycznego pomoru świń wśród, pozostałe azjatyckie państwa mają problem z wirusem afrykańskiego pomoru świń.

TPS