opryskiwacz
fot. Fotolia

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego o pilną aktualizację metodyk integrowanej ochrony roślin oraz przeprowadzenie akcji informującej rolników o możliwościach zastąpienia wycofywanych środków ochrony roślin alternatywnymi, które są dopuszczone do stosowania.

Na mocy decyzji Komisji Europejskiej, w 2020 roku szereg substancji czynnych zostanie wycofanych, w efekcie czego z rynku zniknie wiele stosowanych dotychczas środków ochrony roślin.

Izby rolnicze jako przykład podają Desmedifam, który stosowany jest w ochronie buraka cukrowego i pastewnego oraz Dimetoat, który znajduje zastosowanie w ochronie zbóż, buraka cukrowego, roślin warzywnych oraz ozdobnych przed mszycami i skrzypionkami.

KRIR podkreśla, że zgodnie z obowiązującą rolników zasadą integrowanej ochrony roślin, konieczne jest stosowanie naprzemiennie różnorodnych substancji czynnych aby uniknąć uodparniania się patogenów na stosowane środki, dlatego konieczna jest informacja o alternatywnych metodach ochrony roślin.

Źródło: www.krir.pl