Duńscy naukowcy będą badać różne metody znieczulenia miejscowego, aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza możliwa metoda znieczulenia prosiąt przed kastracją.
Badania zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych 3 lat przez naukowców z Uniwersytetu w Aarhus na wniosek duńskiej administracji weterynaryjnej i żywności .
Czynnikiem, który zadecydował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu badań są zaostrzono ostatnio przepisy dotyczące kastracji prosiąt w Danii.
Od stycznia 2019 roku prosięta muszą być znieczulone przed kastracją. Nowe przepisy przyczyniły się jednak do powstania kolejnych pytań ? stosowanie znieczulenia miejscowego przed kastracją nie jest bezbolesne, ani nie obejmuje całego bolesnego okresu po kastracji. Ponadto tylko kilka leków jest dopuszczonych do stosowania w Danii.
W artykule prasowym opublikowanym na stronie Uniwersytetu w Aarhus, dr Hanne Kongsted wyjaśniła, że naukowcy zbadają całą procedurę kastracji.
? Stosujemy podejście holistyczne. Wiemy, że to boli, gdy kastrujesz świnię bez znieczulenia. Jednak zastosowanie znieczulenia wprowadza świnie w inne bolesne i stresujące zdarzenia. Nikt nie chce wprowadzić metody, która implikuje taki sam lub potencjalnie jeszcze silniejszy ból i niekorzystne skutki dla dobrostanu, niż kastracja bez środków znieczulających. Staramy się znaleźć najmniej bolesną i stresującą metodę w celu poprawy dobrostanu świń.
Na podstawie wywiadów z rolnikami, weterynarzami i przedstawicielami firm farmaceutycznych produkujących leki dopuszczone do tego celu w Danii, naukowcy obrali trzy metody, które będą badane.
? ?metoda szwedzka? (oficjalnie zalecana), polegająca na tym, że ??środek znieczulający podaje się do jądra, przewodu nasiennego oraz na skórę;
? prostsza procedura, w której środek znieczulający wstrzykuje się tylko do jądra;
? metoda polegająca na wstrzyknięciu środka znieczulającego do jądra i skóry.
Innym aspektem badania jest przerwa pomiędzy podaniem środków znieczulających, a rozpoczęciem procedury kastracji. Obecnie zalecany odstęp wynosi 5 minut. Nie ma jednak dokumentacji dotyczącej tego, ile minut wystarczy i jak długo producenci powinni czekać. Ta wiedza jest ważna w praktyce, ponieważ producenci często mają mieli wiele prosiąt do kastracji.
Wywiady z rolnikami i weterynarzami sugerują, że znieczulenie ma pozytywny wpływ na świnie po kastracji ? wyjaśniono w artykule na stronie uniwersytetu. Pozostaje jednak szereg nierozwiązanych pytań. Na przykład duńscy rolnicy są zobowiązani do stosowania środków znieczulających opartych na aktywnej prokainie, podczas gdy większość badań w literaturze przeprowadzono przy użyciu lidokainy.
Źródło: www.pigprogress.net