dziki
fot. Fotolia

Krajowy Związek Pracodawców ? Producentów Trzody Chlewnej jest poważnie zaniepokojony sytuacją związaną z pojawieniem się epidemii ASF na terenie województwa lubuskiego.

KZP-PTCh uważa, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że wirus afrykańskiego pomoru świń zdążył przedostać się już do innych województwach zachodnich.

Związek uważa, że w terenach dużego zagęszczenia dzików województwie pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim, powinny odbywać się przeszukiwania, a padłe dziki powinny być poddawane badaniom w kierunku ASF.

Według producentów, na terenie Polski powinny zostać wstrzymane wszelkie polowania dewizowe, a parkingi leśne wyposażone w zamykane pojemniki na odpadki żywnościowe niedostępne dla dzików, które byłby systematycznie opróżniane przez odpowiedzenie służby.

KZP-PTCh twierdzi, że niemiecki rząd powinien z kolei wybudować płot na Odrze, który zapobiegłby przedostaniu się zakażonych dzików na teren Niemiec. Wzdłuż płotu w pasie 50 km powinien z kolei zostać przeprowadzony intensywny odstrzał dzików przez niemieckich myśliwych, ponieważ przedostanie się ASF na teren Niemiec może doprowadzić do wstrzymania eksportu mięsa do krajów azjatyckich i ogromnego kryzysu w branży.

KZP-PTCh