uprawa przedsiewna
fot. Fotolia

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, uczestniczył w kończącym się tygodniu w  konferencji ?Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki?.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa, poszukiwanie nowych kierunków rozwoju rolnictwa i uprawa roślin włóknistych i zielarskich, może być dźwignią do rozwoju polskiego sektora rolnego.

Szczególnie obiecującym kierunkiem może być uprawa roślin konopnych na cele nasienne.

? Polska jest krajem, który już teraz zaliczany jest do wiodących producentów żywności w Europie, ale na świecie nie możemy konkurować z krajami, które są w tej dziedzinie potentatami. Między innymi dlatego musimy szukać nowych sposobów na wyróżnienie się na tle oferty całego świata. Naszym zadaniem jest poszukiwanie mechanizmów, które sprowadzą polskie rolnictwo na nowe tory i wzmocnią jego pozycję ? zaznaczył minister.

Minister rolnictwa twierdzi, że w obecnych czasach nie można podchodzić już do rolnictwa wyłącznie w sposób tradycyjny, a konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań.

Istotną rolę mogą odegrać tutaj uczelnie wyższe i instytuty badawcze.

? W obecnych czasach nie można podchodzić już do rolnictwa wyłącznie w sposób tradycyjny. Konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań i nie ukrywam, że mam wielkie oczekiwania względem nauki ? instytutów i uczelni, które mogą pomóc polskiemu rolnictwu. Musimy przeskoczyć pewien etap i musimy być najlepsi na świecie. Wierzę, że jeżeli będzie widoczny związek nauki rolniczej z praktyką, z zapotrzebowaniem, to jesteśmy w stanie wykorzystać nasz potencjał do rozwoju polskiego rolnictwa. 

MRiRW