tuczniki
fot. Fotolia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w oficjalnym oświadczeniu odniosło się do kwestii wstrzymania importu polskiej wieprzowiny przez Stany Zjednoczone.

Resort rolnictwa donosi, że zdaniem USA w dostawach mięsa pojawiły się nieprawidłowości, które stwarzały potencjalne ryzyko przedostania się wirusa afrykańskiego pomoru świń na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Służby weterynaryjne USA (Animal and Plant Health Inspection Service ? APHIS) miały mieć wątpliwości dotyczące lokalizacji niektórych polskich zakładów zatwierdzonych do eksportu, na podstawie czego zdecydowały się na wprowadzenie restrykcji w dniu 18 października.

MRiRW nie zgadza się ze stanowiskiem strony amerykańskiej, twierdząc że dostawy mięsa wieprzowego prowadzone są zgodnie z ustalonymi wcześniej warunkami, czyli z regionów Polski, które nie są objęte formalnymi restrykcjami nałożonymi przez Unię Europejską w związku z ASF.

Dodatkowo resort nie zgadza się z doniesieniami amerykańskich mediów, które miały przedstawiać nieprawdziwe informacje na temat polskiej wieprzowiny.

? Nieprawdziwe doniesienia amerykańskich mediów dotyczące rzekomych wysyłek mięsa ze świń pochodzących ze stref objętych restrykcjami ASF, podważają zaufanie odbiorców amerykańskich do polskich produktów ? można przeczytać w oficjalnym komunikacie resortu rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało także, że prowadzi intensywne rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat zniesienia wprowadzonych, nieuzasadnionych restrykcji dla importu mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych z Polski.

W dniu 19 października Główny Lekarz Weterynarii przekazał amerykańskim służbom weterynaryjnym oficjalne pismo z odpowiedzią na zarzuty i prośbą o przywrócenie polskich dostaw mięsa. Resort donosi, że jednocześnie potwierdzono, że zakłady, które miały budzić wątpliwości Amerykanów nie są obszarami objętymi restrykcjami związanymi z afrykańskim pomorem świń.

MRiRW