Nawożenie jest najlepszym sposobem dostarczenia roślinom niezbędnych do rozwoju składników odżywczych. Niestety sztuczne nawozy mogą mieć niekorzystny wpływ na glebę oraz wyrastające z niej rośliny. Na szczęście coraz więcej osób jest tego świadomych i zamienia sztuczne mieszanki na ekologiczny nawóz. Jakie charakterystyczne cechy ma nawóz ekologiczny? Czy stosowanie naturalnego nawozu daje takie same efekty jak nawożenie sztuczną mieszanką?

Nawóz ekologiczny – co to jest?

Nawóz ekologiczny powstaje w naturalny sposób. Są to zazwyczaj nawozy zielone, obornik lub kompost. W procesie jego powstania nie uczestniczą żadne domieszki chemicznych substancji. Taki nawóz ekologiczny jest zatem całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego. Jednak nie jest to jedyna jego zaleta. Ekologiczny nawóz dostarcza bowiem roślinom wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Są to między innymi:

 • makroelementy,
 • mikroelementy,
 • minerały.

Dzięki temu zarówno rośliny ozdobne, jak i uprawne są w stanie odpowiednio się rozwijać. Naturalny nawóz wykorzystywany był przecież już przed wiekami przez naszych przodków do uprawy ziemi. To właśnie obornik i kompost były odpowiedzialne za wystarczającą do przeżycia ilość plonów.

Naturalny nawóz to nie tylko obornik czy kompost

Kiedyś ekologiczny nawóz produkował się sam. Obornik zbierało się ze stodoły lub chlewa, gdyż są to resztki zwierzęcego kału, moczu oraz ściółki. Kompost również powstawał samoczynnie z resztek roślin i warzyw. Teraz większość z nas nie ma możliwości i czasu na samodzielne produkowanie ekologicznego nawozu do swoich roślin. Z pomocą przychodzą więc firmy zajmujące się produkcją nawozów, takie jak Luvena. To dzięki nim możemy zastosować w naszym przydomowym ogrodzie najwyższej jakości ekologiczny nawóz do roślin i kwiatów. 

Jednym z najpopularniejszych produktów do ogrodów jest zawierający miękki fosforyt nawóz ekologiczny 0-8-18. Dzięki niemu nasze rośliny uprawne rozwijają się prawidłowo. Ponadto ten ekologiczny nawóz jest produkowany wyłącznie z naturalnych kopalin. To właśnie dlatego może być on stosowany z powodzeniem zarówno na glebach lekko kwaśnych i kwaśnych. Naturalny nawóz 0-8-18 od firmy Luvena ma bowiem obojętne PH.

Za jego sprawą możemy spodziewać się doskonałego rozwoju takich roślin jak:

 • zboża ozime,
 • zboża jare,
 • drzewa i krzewy,
 • ziemniaki,
 • kukurydza,
 • rośliny strączkowe,
 • siano łąkowe,
 • trawy w uprawie polowej,
 • warzywa w uprawie polowej.

Ekologiczny nawóz – jak stosować?

Równomierne nawożenie gleby pod ekologiczną uprawę za pomocą wyżej wymienionego nawozu jest bardzo proste. Należy je wykonać 10 do 14 dni przed planowanym siewem roślin. Nawóz rozsiewamy powierzchniowo wiosną, a następnie mieszamy go z glebą.

Jednak nawóz ekologiczny Luvena 0-8-18 (https://nawozy.pl/wszystkie-produkty/nawoz-ekologiczny-0-8-18/) możemy także stosować jesienią bez obaw o jakiekolwiek straty składników mineralnych. Jest to możliwe w przypadku roślin jarych.

Niezależnie więc od tego, czy produkujemy ekologiczną żywność na szeroką skalę, czy hodujemy warzywa w ogrodzie na własny użytek, skorzystajmy z dobrodziejstwa natury, jakim jest ekologiczny nawóz. Nasze rośliny podziękują nam za to bogatymi plonami. 

Źródło: www.mojarola.pl