populacja dzików
fot. Fotolia

W piątek odbyło się polsko-niemieckie spotkanie na temat zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń, w którym uczestniczyli sekretarz stanu federalnego ministerstwa wyżywienia i rolnictwa Niemiec, Uwe Feiler oraz główny lekarz weterynarii Polski, Bogdan Konopka.

Niemcy są poważnie zaniepokojeniu aktualną sytuacją w Polsce i rozprzestrzenianiem się choroby wzdłuż niemieckiej granicy. Ustalono, że wirus ASF jest w tym momencie problemem europejskim i powinien zostać rozwiązany wspólnymi siłami.

? Jesteśmy bardzo zaniepokojeni najnowszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń, stosunkowo blisko granicy z Niemcami ? powiedział sekretarz stanu Uwe Feiler.

? Do tej pory wspólne wysiłki rządów federalnych i stanowych zapobiegły przedostaniu się wirusa do Niemiec. Nie wolno nam odpuszczać. Środki zapobiegawcze w krajach sąsiadujących także muszą być na wysokim poziomie.

? Również po stronie polskiej należy zrobić wszystko, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń ? powiedział Feiler i zapewnił poparcie Niemiec.

Przypomnijmy, że władze kraju związkowego Brandenburgia zdecydowały się na budowę ogrodzenia przed dzikami wzdłuż granicy z Polska o długości 120 km. Teraz na podobny krok zdecydowały się także władze Saksonii, gdzie powstanie płot o długości 4,5 km.

Źródło: www.minrol.gov.pl / www.agrarheute.com