Dziki
fot. Fotolia

Niemcy poważnie obawiają się przedostania się wirusa afrykańskiego pomoru świń z Polski.

15 listopada Polska Służba Weterynaryjna poinformowała Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa, że ??afrykański pomór świń został wykryty 14 listopada 2019 roku u martwego dzika w województwie lubuskim w powiecie wschowskim, około 80 kilometrów od granicy z Brandenburgią. Afrykański pomór świń występuje w Polsce od 2014 roku, jednak wcześniej znajdował się około 250 km od miejsca zidentyfikowania epidemii w Polsce wschodniej.

Afrykański pomór świń zagraża teraz Niemcom bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego zapobieganie epidemii jest najwyższym priorytetem ministerstwa. W Niemczech rozpoczęła się między innymi wielojęzyczna kampania uświadamiająca. Chodzi tu o informacje online, ulotki i plakaty, które dostępne są również na stacjach benzynowych i obszarach odpoczynku. Ministerstwo informuje, że nieostrożne usuwanie resztek produktów wieprzowych, które mogą być skażone ASF także może być źródłem infekcji, na przykład dla dzika.

Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa zwraca także uwagę na ścisłe przestrzeganie środków bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach utrzymujących świnie i kładzie szczególny nacisk na przestrzeganie przepisów dotyczących utrzymania trzody chlewnej. Ponadto wzywa się myśliwych do zgłaszania przypadków martwych dzików odpowiednim organom.

Agrarheute