Dziki
fot. Fotolia

Niemcy poważnie obawiają się przedostania się wirusa afrykańskiego pomoru świń z Polski.

15 listopada Polska Służba Weterynaryjna poinformowała Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa, że ​​afrykański pomór świń został wykryty 14 listopada 2019 roku u martwego dzika w województwie lubuskim w powiecie wschowskim, około 80 kilometrów od granicy z Brandenburgią. Afrykański pomór świń występuje w Polsce od 2014 roku, jednak wcześniej znajdował się około 250 km od miejsca zidentyfikowania epidemii w Polsce wschodniej.

Afrykański pomór świń zagraża teraz Niemcom bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego zapobieganie epidemii jest najwyższym priorytetem ministerstwa. W Niemczech rozpoczęła się między innymi wielojęzyczna kampania uświadamiająca. Chodzi tu o informacje online, ulotki i plakaty, które dostępne są również na stacjach benzynowych i obszarach odpoczynku. Ministerstwo informuje, że nieostrożne usuwanie resztek produktów wieprzowych, które mogą być skażone ASF także może być źródłem infekcji, na przykład dla dzika.

Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa zwraca także uwagę na ścisłe przestrzeganie środków bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach utrzymujących świnie i kładzie szczególny nacisk na przestrzeganie przepisów dotyczących utrzymania trzody chlewnej. Ponadto wzywa się myśliwych do zgłaszania przypadków martwych dzików odpowiednim organom.

Agrarheute

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Podaj swoją nazwę użytkownika