chwościk buraczany
fot. Krzysztof Przepióra

Chwościk buraka jet chorobą, która corocznie pojawia się w plantacjach buraka cukrowego powodując znaczne spadki plonu i jakości surowca.

Czynnikiem wywołującym chorobę są grzyby z rodziny Cercospora beticola, a jej podstawowymi objawami są okrągłe, wklęsłe białe plamki otoczone czerwono-brunatną obwódką, które pojawiają się na liściach roślin.

Wraz z rozwojem patogenu, rozeta liścienna zaczyna żółknąć i usychać. Roślina broniąc się przed obumarciem wytwarza nową rozetę liściową, co negatywnie odbija się na plonie korzenia i zwartości cukru. Buraki odbudowują liście, podczas gdy energia mogłaby być wykorzystana do pobierania składników mineralnych i tworzenia masy korzeniowej buraka. Ponadto plon porażony przez chwościk buraka o wiele gorzej się przechowuje.

Wysokie temperatury w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza, sprzyjały rozwojowi choroby w trwającym sezonie wegetacyjnym. W wielu regionach Polski konieczne było wykonanie większej ilości zabiegów ochronnych, aby pozbyć się nawrotów choroby. To właśnie odpowiednia profilaktyka ma kluczowe znaczenie w eliminowani negatywnych następstw choroby.

Pierwsze zabiegi fungicydowe zazwyczaj powinny być przeprowadzone od połowy lipca do początku sierpnia w momencie, kiedy porażenie liści widoczne jest na pojedynczych roślinach.

W przypadku sprzyjających rozwojowi choroby warunków atmosferycznych (wysokie temperatury i wilgotność), konieczne jest powtórne wykonanie zabiegu po upływie około dwóch tygodni od pierwszego i nie później niż 3-4 tygodnie po pierwszym oprysku.

W zwalczaniu choroby istotne znaczenie ma też pora wykonana zabiegu fungicydowego. Oprysk na chwościk buraka powinien zostać przeprowadzony późnym wieczorem lub wcześnie rano, kiedy temperatura nie przekracza 20-25 stopni Celsjusza.

W eliminacji choroby ważną rolę odgrywa także stosowanie odpowiedniego płodozmianu.

Moja Rola