Pszenica ozima jest jest zbożem, które w odróżnieniu od innych ozimin nie jest tak wrażliwe na opóźniony termin siewu, ale wykonanie go zgodnie z harmonogramem, daje największe szanse na uzyskanie wysokiego plonu.
Kiedy przypada termin siewu pszenicy ozimej?
Polska jest krajem, który posiada bardzo zróżnicowany klimat, dlatego optymalne terminy siewu pszenicy ozimej dla poszczególnych regionów przypadają w innym okresie.
Przyjmuje się, że optymalny termin siewu pszenicy ozimej przypada we wschodniej części Polski pomiędzy 15, a 20 września. W przypadku Polski centralnej jest to okres pomiędzy 20, a 30 września, a w Polsce południowo-zachodniej, siewy możliwe są nawet do połowy października.
Pszenica ? większa odporność na opóźniony siew
Często zdarza się, że w związku ze zmianowaniem i dłuższym pozostawaniem na polu innych upraw, siewy pszenicy ozimej przypadają z pewnym opóźnieniem. Niektóre odmiany pszenicy bardzo dobrze radzą sobie w takich warunkach, ale siew należy wykonać w zwiększonej obsadzie roślin na metrze kwadratowym, tak aby plantacja osiągnęła odpowiednią obsadę.
Pszenica ozima jest zbożem, który posiada zdolność wytworzenia dodatkowych pędów bocznych w okresie wiosennym. Oznacza to, że wiosną powinna się ?dokrzewić?, dlatego przyjmuje się, że optymalny termin siewu pszenicy ozimej powinien przypadać tak, aby roślina zdołała osiągnąć co najmniej fazę rozwojową BBCH 22 lub BBCH 23 (widoczny 2 pęd boczny lub widoczny 3 pęd boczny).
Należy jednak pamiętać, że optymalne terminy siewu pszenicy ozimej mają mimo wszystko fundamentalne znaczenie dla uzyskania wysokiego plonu, a kompensowanie obsady poprzez zwiększanie ilości wysiewu, nie jest w stanie w stu procentach zastąpić procesu krzewienia.
Źródło: www.mojarola.pl