Optymalne terminy siewu rzepaku ozimego mają fundamentalne znaczenie dla odpowiedniego przezimowania i uzyskania wysokiego plonu.
Jakie są optymalne terminy siewu rzepaku ozimego?
Wielu rolników często zadaje sobie pytanie, kiedy siać rzepak ozimy? Szacuje się, że rzepak potrzebuje jesienią około 75-80 dni z temperaturą powyżej 5 stopni Celsjusza, aby odpowiednio przygotować się do zimy.
Aby stworzyć roślinom optymalne warunki do rozwoju, trzeba mieć na uwadze, że Polska jest krajem zróżnicowanym pod względem klimatycznym, a każdy region wymaga innego terminu siewu rzepaku.
Rzepak ozimy w pierwszej kolejności powinien być zasiany w północno-wschodnim regionie Polski, gdzie optymalne terminy siewu wahają się pomiędzy 5-10 sierpnia. W zachodnim regionie Polski, rolnicy mają nieco więcej czasu, aby przystąpić do prac. Dla większości rejonów w Polsce, optymalne terminy siewu rzepaku ozimego przypadają natomiast pomiędzy 15-25 sierpnia
Polska północno-wschodnia: 5-10 sierpnia
Polska wschodnia: 10-15 sierpna
Polska centralna i południowo-wschodnia: 15-20 sierpnia
Polska zachodnia: 20-25 sierpnia
Dokładniejsze przedstawienie optymalnych terminów siewu rzepaku ozimego można zobaczyć na mapce:
Opóźniony termin siewu rzepaku może obniżać plon
Warto mieć na uwadze, że opóźnienie terminu siewu rzepaku może mieć wpływ na wysokość plonu. Szacuje się, że niewielka, kilkuprocentowa obniżka plonu może wystąpić, jeżeli siew zostanie opóźniony o nie więcej niż 7 dni. Jeżeli optymalny termin siewu rzepaku zostanie obniżony o więcej niż tydzień, wówczas straty mogą sięgać nawet 10%.
Niestety często zdarza się, że przeprowadzenie siewu rzepaku ozimego w optymalnym terminie uzależnione jest od pogody i postępów prac żniwnych. Jeżeli żniwa przebiegają bez opóźnień, wówczas istnieje spora szansa na to, że rolnikom uda się zrealizować prace siewne zgodnie z harmonogramem.
Jeżeli termin siewu rzepaku zostanie opóźniony, wówczas zaleca się wysiew nasion odmian mieszańcowych (heterozyjnych), które charakteryzują się intensywniejszym tempem wzrostu niż odmiany mieszańcowe.
Źródło: www.mojarola.pl