rzepak ozimy jesienią
fot. Fotolia

Optymalne terminy siewu rzepaku ozimego mają fundamentalne znaczenie dla odpowiedniego przezimowania i uzyskania wysokiego plonu.

Szacuje się, że rzepak potrzebuje jesienią około 75-80 dni z temperaturą powyżej 5 stopni Celsjusza, aby odpowiednio przygotować się do zimy.

Aby stworzyć roślinom optymalne warunki do rozwoju, trzeba mieć na uwadze, że Polska jest krajem zróżnicowanym pod względem klimatycznym, a każdy region wymaga innego terminu siewu.

Tegoroczne żniwa rozpoczęły się wyjątkowo wcześnie i praktycznie w całym kraju powoli zbliżają się już do końca, dlatego istnieje spora szansa na to, że rolnikom uda się zrealizować prace zgodnie z harmonogramem.

Rzepak powinien być już zasiany w północno-wschodnim regionie Polski, gdzie optymalne terminy siewu wahają się pomiędzy 5-10 sierpnia. W zachodnim regionie Polski, rolnicy mają jeszcze trochę czasu, aby przystąpić do prac. Dla większości rejonów w Polsce, optymalne terminy siewu rzepaku ozimego przypadają pomiędzy 15-25 sierpnia.

Optymalne terminy siewu rzepaku ozimego:

Polska północno-wschodnia 5-10 sierpnia
Polska wschodnia 10-15 sierpna
Polska centralna i południowo-wschodnia 15-20 sierpnia
Polska zachodnia 20-25 sierpnia

Dokładniejsze przedstawienie optymalnych terminów siewu rzepaku ozimego można zobaczyć na mapce:

Moja Rola

 

Od zawsze związany z rolnictwem. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku ekonomia, specjalizujący się w zakresie ekonomiki gospodarki żywnościowej.