kukurydza monokultura
fot. Krzysztof Przepióra

Kukurydza jest rośliną, która do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo światła i ciepła. Ponadto kukurydza jest rośliną ciepłolubną o dość długiej wegetacji, dlatego fundamentalne znaczenie ma określenie optymalnego terminu siewu kukurydzy.

W przypadku takich zbóż jak pszenica, jęczmień czy owies, określenie optymalnego terminu siewu nie stanowi większego problemu. W przypadku kukurydzy powinno brać się pod uwagę jednak kilka składowych – takich jak temperatura powietrza oraz gleby, które mogą bardzo mocno wpływać na rozpoczęcie prac związanych z siewem kukurydzy.

W przypadku kukurydzy inne wymagania uprawowe mają odmiany typu dent, a inne typu flint. Przyjmuje się, że optymalny termin siewu kukurydzy typu dent przypada w momencie, kiedy temperatura gleby wynosi 8-10 stopni Celsjusza. Optymalny termin siewu kukurydzy typu flint przypada w momencie kiedy na głębokości siewu temperatura gleby wynosi 6-7 stopni Celsjusza.

Chociaż optymalny termin siewu kukurydzy uzależniony jest przede wszystkim od temperatury powietrza i gleby, przyjmuje się, że powinien on nastąpić możliwie jak najwcześniej.

Wczesny siew kukurydzy sprzyja bowiem wykorzystaniu wilgoci, która zgromadzona jest w glebie po zimie. Dodatkowo kukurydza zasiana we wcześniejszym terminie szybciej rozpoczyna okres kwitnienia i wiechowania, co przekłada się na wcześniejsze zbiory i szansę na uprawę kolejnych bezpośrednio po kukurydzy.

Do wcześniejszego siewu najlepiej nadają się odmiany charakteryzujące się krótszym czasem wegetacji – odmiany do liczby FAO 210. Dodatkowo potrzebują one mniej ciepła oraz krótszego czasu do osiągnięcia dojrzałości fizjologicznej.

Oprócz optymalnych terminów siewu kukurydzy, istotne znaczenie ma również typ gleby. Kukurydza jest rośliną elastyczną jeżeli chodzi o wymagania glebowe i może być uprawiana także w monokulturze, ale najlepiej radzi sobie na gelbach z wykształconym poziomem próchnicznym, która równocześnie jest przewiewna i szybciej się nagrzewa. Na glebach lżejszych kukurydza powinna być siana na głębokość 5-6 cm, a na glebach cięższych na głębokość 3-4 cm.

Moja Rola

Od zawsze związany z rolnictwem. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku ekonomia, specjalizujący się w zakresie ekonomiki gospodarki żywnościowej.