gorczyca
fot. Fotolia

20 sierpnia mija termin wysiewu międzyplonów ścierniskowych jako elementów proekologicznych (EFA) w ramach realizacji zazielenienia.

Podobnie jak przed rokiem, wysiew międzyplonów w Polsce był utrudniony ze względu na pojawienie się suszy rolniczej.

Przypomnijmy, że Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się w tej sprawie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego z propozycją, aby rolnicy, których gospodarstwa znajdują się na obszarach objętych suszą rolniczą, zostali zwolnieni z obowiązku wysiewu poplonów w ramach praktyki zazieleniania.

KRIR swoje stanowisko argumentował faktem, że w obecnie panujących warunkach, międzyplony nie spełnią swojej roli. Póki co nie ma oficjalnego stanowiska w tej sprawie, dlatego w myśl obowiązujących przepisów, rolnicy mają czas na wysiew międzyplonów do 20 sierpnia.

Międzyplony ścierniskowe powinny być utworzone z co najmniej 2 gatunków roślin z następujących grup roślin uprawnych: zbóż, oleistych, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych oraz miododajnych.

Termin wysiewu międzyplonów ścierniskowych to przedział od 1 lipca do dnia 20 sierpnia. Powinny być one utrzymywane na polu co najmniej 8 tygodni lub do dnia 15 października.

ARiMR / KRIR