ceny tuczników
fot. Fotolia

Niewykluczone, że na terenie województwa wielkopolskiego doszło do wybuchu pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń. 

Objawy ASF pojawiły się u świń utrzymywanych w gospodarstwie zlokalizowanym na terenie powiatu kościańskiego. Próbki badań pobrane od zwierząt zostały przekazane wczoraj do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

? Rzeczywiście istnieje podejrzenie pojawienia się wirusa afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu kościańskiego. Dotyczy to gospodarstwa zlokalizowanego w gminie Śmigiel, gdzie utrzymywanych jest około tysiąca świń ? poinformowała Katarzyna Szulańczyk, powiatowy lekarz weterynarii podczas rozmowy z naszym portalem.

? W tym momencie czekamy na wyniki z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, które powinny pojawić się w godzinach popołudniowych. Jeżeli faktycznie doszło do zarażenia wirusem ASF, to wszystko wskazuje na to, że musiał on zostać wprowadzony na teren gospodarstwa.

Jeżeli badania potwierdzą obecność ASF u świń z powiatu kościańskiego, będzie to pierwsze ognisko w populacji trzody chlewnej w 2020 roku na terenie Polski.

Źródło: www.mojarola.pl