żywienie świń
fot. Fotolia

W piątek, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyły się rozmowy ministrów rolnictwa Polski i Niemiec ? Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Julii Klöckner.

Tematami przewodnimi rozmowy były tematy ze Wspólną Polityką Rolną po roku 2020, tegoroczną suszą oraz problemem afrykańskiego pomoru świń.

Polska jest krajem, który od 2014 roku zmaga się z problemem ASF, ale dotychczas choroba nie rozprzestrzeniła się ona poza wschodnie obszary kraju, co zdaniem szefa resortu rolnictwa jest ogromnym sukcesem.

Niemcy są póki co krajem wolnym od występowania choroby afrykańskiego pomoru świń, ale Jan Krzysztof Ardanowski jest otwarty na współprace w zakresie dzielenia się zdobytymi doświadczeniami w eliminacji ASF.

? Niemcy i Polska to kraje, które są wiodącymi producentami rolnymi, ale widzę możliwość współpracy w wielu obszarach ? powiedział szef resortu rolnictwa.

? Bogate doświadczenie służb weterynaryjnych Polski sprawia, że ASF utrzymuje się na ograniczonym terytorium, a niektóre tereny będą wkrótce przywrócone do produkcji wieprzowiny ? stwierdził Ardanowski.

MRiRW