badanie poziomu azotu w glebie
fot. BGN Technologies

Nowa technologia pomiaru poziomu azotu w glebie umożliwia optymalizację aplikacji nawozu.

BGN Technologies, firma zajmująca się transferem technologii z Uniwersytetu Ben-Guriona z Negev (Izrael), jest w trakcie wprowadzania nowej technologii do bezpośredniego, ciągłego pomiaru azotanu w glebie w czasie rzeczywistym.

Wynalazek opiera się na optycznym czujniku azotanowym, który jest oparty na spektroskopii absorpcyjnej. Według naukowców, technologia umożliwia ciągły pomiar azotanów w porowatej wodzie glebowej w czasie rzeczywistym i jest wysoce odporna na trudne chemiczne i fizyczne warunki glebowe.

Czujnik może precyzyjnie określić stężenie azotanów, co jest niezwykle istotne dla uprawy roślin. Jego zdolność do ciągłego monitorowania poziomów azotanów w glebie pozwala na bardzo szczegółowe przedstawienie szybko zmieniających się stężeń azotanów w roztworze glebowym.

Naukowcy twierdzą, że naturalne poziomy azotanów w wodach podziemnych są na ogół bardzo niskie, ale nadmierne stosowanie nawozów w rolnictwie często powoduje wymywanie azotanu z gleby do zasobów wodnych. Zwiększony poziom azotanów w wodzie jest jednym z głównych powodów dyskwalifikacji wody pitnej, powodując ogólnoświatowy problem środowiskowy.

? Obecne metody pomiaru azotanów glebowych są uciążliwe, pracochłonne i nie dostarczają w czasie rzeczywistym informacji o rzeczywistym stężeniu składników odżywczych w glebie ?  powiedział prof. Ofer Dahan z Zuckerberg Institute for Water Research (ZIWR).

?  Nasz wynalazek umożliwia monitorowanie poziomu azotanów w glebie i może dostarczyć rolnikom cennych danych na temat dostępności składników pokarmowych dla upraw ? dodaje prof. Shlomi Arnon z Department of Electrical & Computer Engineering.

? Nasze rozwiązanie umożliwia optymalizację aplikacji nawozów, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu nawożeniu, a także oszczędza nawadnianie i zmniejsza zanieczyszczenie zasobów wodnych.

Źródło: www.futurefarming.com