Afrykański pomór świń jest chorobą, która doprowadziła do ogromnych destabilizacji na rynku trzody chlewnej w wielu państwach na świecie. Ze względu na sposób rozprzestrzeniania się wirusa, wiele gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną musiało zaprzestać hodowli, ponosząc przy tym duże straty ekonomiczne.
Niewykluczone jednak, że niebawem problemy hodowców trzody chlewnej mogą zostać rozwiązane. Jarosław Romanowski ? opolski przedsiębiorca, wraz ze swoim zespołem wymyślił, opatentował i zaczyna produkcję środka, który zwalcza wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Środek o nazwie JANOBIO stosowany jest za pomocą metod rozpylania oraz nebulizacji i umożliwia dotarcie produktu do wszystkich znajdujących się w obrębie rozpylania powierzchni (podłogi, ściany, okna, sufity, bariery, narzędzia i urządzenia gospodarcze, ubrania pracowników itd.), co prowadzi do ich pełnej dezynfekcji i 100% niszczenia wirusa ASF. Już po minucie od momentu zastosowania preparat ma silne właściwości wirusobójcze, a po 10 minutach dochodzi do całkowitego zniszczenia wirusa ? czytamy na stronie producenta.
Kompleks substancji czynnych zawartych w środku JANOBIO, utworzony został metodą elektrolizy i jest identyczny z naturalnym, wodnym roztworem podchlorynu sodu w ustabilizowanej sieci krystalicznej, cechujący się skrajnie wysokim ORP wynoszącym >750 mV i jednocześnie wysokim pH, wynoszącym 8,5. W momencie zetknięcia się środka ze (zwykle kwaśnym) środowiskiem drobnoustroju, zawarty w nim zasadowy NaOCl ulega redukcji do HOCl. Wysoki wskaźnik ORP >750mV sprawia z kolei, że błona komórkowa zostaje przebita poprzez pozbawienie jej elektronów. W ten sposób do wnętrza komórki przedostaje się HOCl i rozkłada ją dalej. Drobnoustrój rozpada się, a uprzednio stabilny JANOBIO rozkłada się w tym procesie ponownie do bezpiecznych produktów. Efekt dezynfekcji można osiągnąć nawet przy najniższym stężeniu (0,06% roztworów użytkowych) ? twierdzi producent.
Ocena skuteczności wirusobójczej JANOBIO w walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń została przeprowadzona w Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Producent zapewnia, że środek nie powoduje żadnych negatywnych reakcji, a jego zastosowanie jest w pełni bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin.
Sanitbiotech