wędliny
fot. Fotolia

W 136 sklepach w 5 regionach Rosji zidentyfikowano kiełbasy zawierające genom afrykańskiego pomoru świń (ASF) ? miał poinformować rosyjski organ weterynaryjny w swoim oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej w dniu 21 października.

Genom afrykańskiego pomoru świń został zidentyfikowany w kiełbasach marki Buterbrodnaya, a DNA wykryto również w surowcach używanych do produkcji kiełbas w kilku magazynach.

Nie jest jasne, w jaki sposób wirus afrykańskiego pomoru świń dostał się do łańcucha dostaw. W oświadczeniu rosyjski organ weterynaryjny podkreślił, że odkrycie jest niezwykle dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że zakład mięsny, który wyprodukował kiełbasy zawierające genom ASF pozyskiwał surowiec wyłącznie z gospodarstw, w których nie zgłoszono żadnych ognisk afrykańskiego pomoru świń.

Uważa się, że większość potencjalnie niebezpiecznych produktów została sprzedana w momencie, gdy rosyjscy lekarze weterynarii ujawnili obecność genomu ASF. Rosyjskie władze utworzyły już infolinię w celu wycofania zainfekowanych produktów od klientów, którzy zakupili kiełbasy.

Szacuje się, że w samym regionie Czelabińska sprzedano około 285 kg kiełbas z genomem afrykańskiego pomoru świń. Nie jest jasne, jaka jest łączna ilość produktów z genomem wirusa, które trafiły na rynek. Oficjalnie w regionie Czelabińska zarejestrowano tylko jedno ognisko afrykańskiego pomoru świń, a miało to miejsce w listopadzie 2017 roku.

Od początku 2019 roku w Rosji zarejestrowano 76 ognisk ASF w hodowli trzody chlewnej oraz 37 przypadków choroby wśród dzików.

PigProgress