uprawa przedsiewna
fot. Fotolia

W pierwszej połowie 2018 roku rejestracja nowych ciągników w Europie zmniejszyła się o około 5% w porównaniu do pierwszego półrocza 2017 roku ? informuje Europejska Federacja Przemysłu Maszyn Rolniczych (CEMA).

W pierwszej połowie bieżącego roku zarejestrowano w sumie 69 260 ciągników rolniczych w 30 krajach. Sprzedaż ciągników spadała szczególnie w pierwszym kwartale, podczas gdy popyt w drugim kwartale 2018 roku pozostał stabilny w porównaniu z drugim kwartałem 2017 roku.

Mniejsza ilość rejestracji jest w pewnym sensie wynikiem szczytu rejestracji ciągników w grudniu ubiegłego roku, spowodowanego wprowadzeniem nowej dyrektywy Unii Europejskiej ?Mother Regulation? od 1 stycznia 2018 roku. Ciągniki niespełniające nowych wymogów rejestracyjnych musiały zostać zarejestrowane lub wprowadzone do obrotu przed datą wprowadzenia dyrektywy, co doprowadziło do dużej liczby rejestracji pod koniec 2017 roku.

CEMA poinformowała również, że w pierwszym półroczu 2018 roku, rejestracje ciągników na dwóch największych rynkach Francji i Niemiec spadły o około 12%. Rejestracja na rynku austriackim, duńskim, włoskim i hiszpańskim również zmniejszyła się odpowiednio o 4%, 13%, 5% i 9%. 

Wzrosty odnotowano natomiast w Belgii (19%), Holandii (11%) i Wielkiej Brytanii (5%), ale były one widoczne na przestrzeni ostatniego roku.

CEMA uważa jednak, że biorąc pod uwagę wszystkie typy maszyn rolniczych, na rynku panuje pozytywny trend, aczkolwiek zauważalne są pewne spadki. Wszystko wskazuje na to, że szczytowy moment nastąpił kilka miesięcy temu przed wprowadzeniem dyrektywy ?Mother Regulation?.

CEMA