susza rolnicza 2019 kukurydza
fot. Krzysztof Przepióra

Z tygodnia na tydzień w Polsce powiększa się obszar objęty suszą rolniczą. Z najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa ? Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG) z siedzibą w Puławach za okres od 1 czerwca do 31 lipca 2019 roku wynika, że susza występuje już na terenie całej Polski i widoczna jest we wszystkich monitorowanych uprawach.

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) w Polsce wynosi obecnie -173 mm, podczas gdy w ostatnim raporcie poziom ten oscylował w okolicach -133 mm. Największy deficyt wodny w dalszym ciągu występuje w zachodnich regionach Polski ? na Pojezierzu Lubuskim, Wielkopolskim oraz Nizinie Wielkopolskiej, deficyt wodny wynosi od -240 do -279 mm.

Bardzo trudna sytuacja ma miejsce także na Nizinie Śląskiej oraz na Wzniesieniach Łódzkich, gdzie niedobory wodne wynoszą od -160 do ? 239 mm. Nieco lepsza sytuacja ma miejsce na we wschodniej części Pobrzeża Południowobałtyckiego oraz w zachodniej części Pojezierza Mazurskiego, gdzie niedobory wodne wynoszą od -100 do ?159 mm.

Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw, a najbardziej skutki deficyt wodnego widoczne były w uprawach kukurydzy ? na ziarno oraz na kiszonkę.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa ? Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że deficyt wody w wielu regionach Polski powiększył się od 20 do 30 mm, a w niektórych terenach nawet o ponad 40 mm.

IUNG