bydło
fot. Fotolia

Petardy i race sylwestrowe oznaczają stres dla zwierząt ? zarówno domowych, gospodarskich, jak i dzikich. Rolnicy i właściciele zwierząt domowych nie mają w tym czasie łatwego życia. Z pewnością byłoby to łatwiejsze, gdyby osoby decydujące się na wystrzał fajerwerków miały na uwadze kilka aspektów.

Ten sam schemat ma miejsce każdego roku: niektórzy intensywnie świętują nadejście nowego roku, wystrzeliwując petardy i race o północy. Pozostali są zirytowani hałasem i zanieczyszczeniami po fajerwerkach.

Istnieją dodatkowe problemy, szczególnie na obszarach wiejskich: sylwestrowe fajerwerki regularnie narażają zwierzęta domowe, dzikie i hodowlane na stres. Ponadto wielu rolników denerwuje się z powodu pozostałości fajerwerków, które znajdują się na ich polach.

Właściwe zachowanie osób decydujących się na zakup fajerwerków może być jednak kluczowe do rozwiązana powyższych problemów. Warto zatem, aby:

? śmieci z sylwestra powinny być odpowiednio usuwane i nie mogą pozostawać na miedzach, łąkach lub polach. Wywołuje to duże zagrożenie dla zwierząt łownych i pasących się. Na przykład pozostałości plastiku zagrażają zdrowiu zwierząt.

? należy unikać strzelania racami i petardami w pobliżu lasów, parków, pastwisk i gospodarstw rolnych oraz domowych, w których przebywają zwierzęta.

Źródło: www.mojarola.pl