fot. Fotolia

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF), który od sierpnia rozprzestrzenia się po terytorium Chin, zagraża światowemu sektorowi wieprzowiny.

Wybuchu choroby na swoim terytorium bardzo obawiają się Stany Zjednoczone, co było widoczne przed kilkoma dniami, kiedy służby weterynaryjne USA wykryły nieprawidłowości w polskim eksporcie wieprzowiny i zdecydowały się na kilka dni zawiesić import mięsa z Polski.

W związku ze zwiększającym się obszarem występowania choroby, Instytut Badań nad Bezpieczeństwem Biologicznym rozpoczął badania zmierzające do opracowania metody, która ograniczyłaby rozprzestrzenianie się choroby.

Naukowcy z amerykańskich uczelni ? Kansas State University i Biosecurity Research Institute rozpoczęli pracę nad kilkoma projektami dotyczącymi afrykańskiego pomoru świń. Zakresy tematyczne są różne, ale mają wspólny cel ? powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby i uniemożliwienie jej dotarcia do Stanów Zjednoczonych.

Jeśli afrykański pomór świń przedostanie się na terytorium USA, może spowodować miliardowe straty w sektorze trzody chlewnej i innych gałęziach przemysłu, a to to prowadziłoby do dewastacji handlu i rynków międzynarodowych ? twierdzą eksperci.

? Pojawienie się afrykańskiego pomoru świń w Chinach stwarza zwiększone zagrożenie dla USA ? powiedział Stephen Higgs, dyrektor Biosecurity Research Institute na temat czynników, które zadecydowały o rozpoczęciu prac.

? Przedostanie się wirusa afrykańskiego pomoru świń do Stanów Zjednoczonych może mieć olbrzymi wpływ na przemysł rolniczy w USA, a badania, edukacja i szkolenia w Instytucie Badań nad Bezpieczeństwem Biologicznym mogą pomóc nam lepiej zrozumieć i przygotować się na to zagrożenie.

W 2013 roku Biosecurity Research Institute stał się pierwszym ośrodkiem poza federalnym, który uzyskał zgodę na pracę nad zwalczaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń. Projekty uniwersyteckie mające miejsce w Biosecurity Research Institute są częścią badań, które mogą przejść do National Bio and Agro-Defence Facility lub NBAF, gdy tylko będą w pełni funkcjonalne.

TPS