Wirusowe zapalenie tętnic koni (Equine Viral Arteritis, EVA, EAV) jest groźną chorobą zakaźną, która wywoływana jest przez wirusy należące do rodzaju Arterivirus.
Wirusowe zapalenie tętnic koni jest chorobą, która przenosi się drogą kropelkową oraz podczas krycia ? zarówno z klaczy na ogiera jak i z ogiera na klacz.
Choroba wirusowego zapalenia tętnic u koni przebiega u dorosłych osobników praktycznie bezobjawowo. U zwierząt można zaobserwować jedynie objawy podobne do zwykłego przeziębienia. Warte podkreślenia jest jednak to, że zarażony koń jest źródłem kolejnych zakażeń.
W ostrych przypadkach choroba może prowadzić do podwyższenia temperatury ciała zwierzęcia do 41 stopni Celsjusza, a gorączka może utrzymywać się przez 1-9 dni. Ponadto u zwierząt może występować utrata apetytu i obrzęk kończyn, który prowadzi do zaburzenia chodu oraz zapalenie spojówek.
Wirusowe zapalenie tętnic u koni niesie ze sobą jednak o wiele poważniejsze skutki i może prowadzić do poronień u źrebnych klaczy ? zwykle w trzecim miesiącu ciąży, co może powodować duże straty ekonomiczne.
W ostatnim czasie choroba pojawiła się również w Polsce, a dokładnie na terenie województwa wielkopolskiego. Badania laboratoryjne potwierdziły pojawienie się wirusowego zapalenia tętnic koni na terenie hipodromu Wola w Poznaniu. W obawie przed rozprzestrzenieniem się choroby, wielu hodowców zrezygnowało z organizacji wystaw i konkursów.
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że ze względu na fakt, iż choroba wirusowego zapalenia tętnic u koni nie podlega w Polsce obowiązkowi zwalczania, powiatowi lekarze weterynarii nie mogą wprowadzać jakichkolwiek ograniczeń czy nakazów dotyczących przemieszczania koni na terytorium kraju.
Możliwe jest natomiast wymaganie przez organizatorów poświadczeń zdrowia koni np. podczas imprez gromadzących konie z różnych stajni. Stosownymi dokumentami są:
? wyniki badań pod kątem wirusowego zapalenia tętnic koni oraz oświadczenie, że od momentu pobrania próbek do badań, koń nie miał kontaktu ze zwierzętami pochodzącymi z innych stajni,
? zaświadczenie wystawione przez powiatowego lekarza weterynarii, że na terenie powiatu, z którego pochodzi zwierze nie ogłoszono w ostatnich 30 dniach przypadków wirusowe zapalenie tętnic koni oraz zaświadczenia, że zwierzę nie miało kontaktu z końmi pochodzącymi z innych powiatów w ostatnich 30 dniach.
GIW