Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych
fot. MRiRW

W poniedziałek w Katowicach rozpoczęła się 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24).

Podczas rozmów, w których udział wziął minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, omawiano między innymi wpływ rolnictwa na zmiany klimatu.

? Spotkanie przywódców państw i ekspertów od klimatu ma pomóc w podjęciu decyzji o tym, jak realizować Porozumienie Paryskie Na Rzecz Klimatu z 2015 roku. Sprawa jest poważna, bowiem w ciągu ostatnich dwudziestu lat mogliśmy zaobserwować najwyższe temperatury od czasu prowadzenia pomiarów. Również stężenie CO2 jest najwyższe w historii ? powiedział szef resortu rolnictwa w swoim wystąpieniu.

Na przestrzeni lat, również na terytorium Polski zauważalne są zmiany klimatyczne, które mają ogromny wpływ także na rolnictwo. Odczuwa ono nie tylko skutki takich zmian, jak chociażby tegoroczna susza, ale częściowo również przyczynia się do ich powstawania.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że produkcja rolnicza powinna odbywać się z poszanowaniem środowiska naturalnego, a Polska w znacznym stopniu wpisuje się do tych założeń, chociaż w przeszłości wielokrotnie była krytykowana, że intensywność produkcji jest niższa niż chociażby Europie Zachodniej.

Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił także uwagę, że Polska poczyniła ogromny postęp w zakresie zmniejszenia emisji CO2. Polsce udało się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o ok. 30% w stosunku do roku bazowego 1988, czyli pięciokrotnie więcej niż zakładał Protokół z Kioto, który nakazywał redukcję 6%. Zdaniem ministra, ważną rolę odgrywa także kwestia pochłaniania CO2.

? Na terenie Polski mamy duże, dobrze zorganizowane powierzchnie lasów, ale także prowadzenie produkcji rolnej w sposób zrównoważony może mieć również znaczący wpływ na pochłanianie dwutlenku węgla ? stwierdził Ardanowski.

Minister rolnictwa w pozytywnym tonie wypowiadał się także na temat projektu 4 ?, który zakłada absorbcję węgla w glebie poprzez odpowiednie uprawy, precyzyjne nawożenie, zmianowanie oraz ograniczenie niektórych zbędnych zabiegów glebowych.

MRiRW