tucznik
fot. Fotolia

W lutym 2019 roku, Wietnam oficjalnie poinformował o wykryciu pierwszego przypadku choroby afrykańskiego pomoru świń. Od tego czasu choroba została zidentyfikowana w gospodarstwach zlokalizowanych w 58 z 63 prowincji Wietnamu.

Szacuje się, że kwestią czasu jest, zanim choroba pojawi się we wszystkich 63 prowincjach.

Obecna sytuacja związana z epidemią afrykańskiego pomoru świń może oznaczać wielkie straty dla Wietnamu. Wietnam jest krajem liczącym 95 mln ludzi, a wieprzowina odpowiada za trzy czwarte całkowitej konsumpcji mięsa. Ponadto większość z 30 milionów świń hodowanych w gospodarstwach w Wietnamie trafia na stoły mieszkańców tego państwa.

Jednocześnie rynek wieprzowiny w Wietnamie wyceniany jest na około 94 bln dongów (4,03 mld dolarów) i odpowiada za prawie 10 procent wietnamskiego sektora rolnego.

Szacuje się, że od czasu pojawienia się choroby afrykańskiego pomoru świń, Wietnam wybił już ponad 2,5 miliona świń, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Afrykański pomór świń został po raz pierwszy wykryty w Azji w sierpniu zeszłego roku w Chinach, czyli państwie będącym największym producentem wieprzowiny na świecie. Szacuje się, że w związku z ASF, hodowla świń w Chinach mogła zmniejszyć się w 2019 roku nawet o 200 mln świń.

TPS