Dziki
fot. Fotolia

Afrykański pomór świń w dalszym ciągu rozprzestrzenia się na terenie województwa lubuskiego i poważnie zagraża okolicznym hodowcom trzody chlewnej.

W ramach walki z wirusem ASF, wojewoda lubuski wydał rozporządzenie, na mocy którego myśliwi w najbliższym czasie powinni upolować ok. 1,5 tys. dzików.

Na początku grudnia wojewoda lubuski wydał rozporządzenie na mocy którego na terenie powiatu zielonogórskiego miało zostać odstrzelonych 45 dzików. Teraz liczba powiatów została rozszerzona, podobnie jak lista dzików do odłowienia.

Odstrzał sanitarny ma zostać zostać przeprowadzony do połowy stycznia, a najwięcej dzików ma zostać wybitych w powiecie międzyrzeckim i strzelecko-drezdeneckim.

Źródło: www.zielonagora.wyborcza.pl

1 KOMENTARZ

 1. Co jest konieczne, aby zatrzymać ASF
  1. Wprowadzenie odstrzału sanitarnego w całym kraju radykalne i głębokie zredukowanie populacji dzików, które są wektorem tej bardzo groźnej choroby (ASF). Tak zrobili to Czesi Niemcy a ja o tym mówiłem w Brukseli 21 listopada
  2. Wprowadzenie natychmiastowy zakaz importu zbóż z kierunku wschodniego gdzie nie jest prowadzona bioasekuracja
  3. Wyposażyć koła myśliwskie w wystarczającej PODKREŚLAM ilości chłodni do przechowywania odstrzelonych dzików
  4. Na terenach zasiedlonych przez ASF radykalny odstrzał dzików i utylizacją bez względu czy odstrzelony dzik jest zdrowy czy chory to pominie okres oczekiwania na badania i radykalnie zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się tej choroby.
  5. Wprowadzenie radykalnych i surowych kar dla wszystkich osób, które utrudniają polowania
  6. Nałożenie kar dyscyplinujących na służby weterynaryjne, które rzekomo trzymają się procedur, które w wielu przypadkach same nie przestrzegają bioasekuracji.
  Inne działania są tylko działaniami pozorowanymi, marketingowymi, marnującymi pieniądze nie przynoszące żadnego efektu a jedynie straty w gospodarstwach które chowają trzodę chlewną
  Jeśli tego nie wprowadzimy to kolejne państwa wprowadzają zakaz importu naszej wiepszowiny.