prosięta
fot. Fotolia

Ministerstwo rolnictwa Wietnamu ogłosiło, że naukowcom z tego kraju udało się odnieść wstępny sukces w tworzeniu szczepionki do walki z afrykańskim pomorem świń.

Afrykański pomór świń, który nie jest groźny dla człowieka, ale może powodować poważne straty w hodowli trzody chlewnej, pojawił się w Azji w sierpniu 2018 roku, kiedy to został wykryty na terytorium Chin. Od tego czasu choroba pojawiła się również w innych państwach, takich jak Laos czy Korea Północna, a w lutym 2019 roku dotarła do Wietnamu, gdzie rozprzestrzeniła się w gospodarstwach w 61 z 63 prowincji w kraju.

Szacuje się, że od czasu pojawienia się choroby afrykańskiego pomoru świń w Wietnamie, ubojowi a następnie zutylizowaniu poddano 2,9 miliona świń, podczas gdy wielkość populacji trzody chlewnej w Wietnamie szacowana jest na około 30 milionów świń.

? Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby wkrótce trzymać szczepionkę przeciwko ASF ? poinformował minister rolnictwa Wietnamu, Nguyen Xuan Cuong według doniesień oficjalnej agencji informacyjnej Wietnamu (VNA).

Szczepionka przeciwko ASF została opracowana w Narodowym Uniwersytecie Rolniczym Wietnamu i została przetestowana w wewnętrznym laboratorium, a także trzech gospodarstwach w północnej części kraju ? poinformowała wietnamska telewizja VTV w osobnym raporcie.

W początkowych próbach w Wietnamie, 31 z 33 świń, którym wstrzyknięto testową szczepionkę przeciwko ASF wciąż jest zdrowych ? wynika z raportu VTV. Pozostałe świnie w gospodarstwach zginęły z powodu zarażenia ASF ? informują autorzy raportu, nie podając konkretnych danych. Nie podano także szczegółów dotyczących dalszego rozwoju szczepionki oraz badań.

Dyrektor wietnamskiego uniwersytetu rolniczego, Nguyen Thi Lan, powiedział, że szczepionka nadal wymaga dalszych badań i testów na większą skalę.

Wieprzowina stanowi trzy czwarte całkowitego spożycia mięsa w liczącym 95 milionów mieszkańców Wietnamie, a zdecydowana większość mięsa trafia na rodzimy rynek.

Krajowy przemysł wieprzowy jest wyceniany na 94 bilionów dongów (4 miliardy dolarów) rocznie i stanowi prawie 10 procent wietnamskiego sektora rolnego.

TPS